این کانون از سال 85 به عنوان یک گروه دوستانه و مسجدی فعالیت فرهنگی خود را آغاز نمود و با گسترش فعالیت ها در سازمان ملی جوانان و دبیرخانه کانون های فرهنگی و هنری مساجد به ثبت رسید. دفتر کانون در مسجد طاهریه واقع در خیابان بین الحرمین شیراز است. هدف اعضای این کانون ارائه معارف قرآنی و علوی با بیانی مختصر، مفید و شیرین به مخاطبین است. لذا غالب فعالیت های کانون بگونه ای برنامه ریزی می گردد که کم حوصله ترین مخاطبین نیز از آن لذت ببرند و شیرینی کلام قرآن و اهل بیت را بچشند، و البته سر نخ هایی نیز به مخاطبین علاقه مند ارائه گردیده باشد.

با توجه به اینکه امام زمان ما حضرت مهدی(عج) هستند و شناخت و کسب معرفت نسبت به ایشان وظیفه همه ما شیعیان است، فعالیت های این کانون بیشتر در این حوزه متمرکز است با این حال از زمینه های دیگر از جمله حوزه های قرآنی، عفاف و حجاب و معارف دیگر اهل بیت(ع) نیز غفلت نشده است.

با این هدف و خط مشی، در طول چند سال گذشته، فعالیت های متنوع در سطوح متفاوت برنامه ریزی و به لطف خداوند متعال و عنایت امام زمان(عج) اجرا گردیده است.

هدف اصلی این کانون ارائه معارف قرآنی و علوی با بیانی مختصر، مفید و شیرین به مخاطبین است و در این راستا همواره از طرح ها و روش های مبتکرانه ای استفاده شده است که غالبا در نوع و زمان خود جدید و اثرگذار بوده اند. از جمله این طرح ها می توان به موارد ذیل اشاره نمود.

    1- سامانه پیام کوتاه با نام "پیام قرآن و مهدویت":

سامانه پیامکی رایگان " پیام قرآن و مهدویت" از سال  1390 تا کنون(به مدت سه سال) به عنوان اولین سامانه ی فرهنگی رایگان، پیام های مهدوی را، هر جمعه بعدازظهر، بطور مستمر و منظم برای بیش از 2500 نفر از اعضای خود ارسال می نماید. کوتاهی کلام و علاقه و توجه عموم به پیامک و تلفن همراهشان، اثرگذاری و جذابیت این روش تبلیغ فرهنگی را تضمین و تأیید میکند. عضویت در این سامانه رایگان بوده و علاقه مندان می توانند با ارسال عبارت "یامهدی" از تلفن همراه خود به شماره پیام کوتاه 30009900096405 در این سامانه عضو شوند. در حال حاضر تامین هزینه های این سامانه اولویت اصلی این مجموعه بوده و دیگر فعالیت های این کانون را تحت تأثیر خود قرار داده است.

2-    2- پایگاه اینترنتی تخصصی مهدویت به آدرس www.Mahdaviyat.net :

این پایگاه در سال 1386 به عنوان یکی از پیشتازان عرصه رسانه فرهنگی دیجیتال با طراحی حرفه ای و خرید هاست اختصاصی راه اندازی گردید و در حال حاضر دارای یکی از بزرگترین بانک های صوتی تخصصی در زمینه مهدویت می باشد. اما متاسفانه در سال جاری بدلیل عدم تامین منابع مالی چندین ماه مسدود بود و از اول ماه رجب مجدداً با ایجاد تغییرات در برخی بخش ها، بدون بارگذاری طرح اصلی، و با استفاده از هاست عمومی راه اندازی گردید. اگرچه استفاده از هاست های عمومی و طراحی نه چندان حرفه ای آن در شأن چنین پایگاهی نمی باشد اما دسترسی به محتوای پایگاه از هرچیز مهم تر و ارزشمندتر است. در حال حاضر بخش های زیر در سایت فعال بوده و به مرور درحال تکمیل می باشد.

بانک بزرگ سخنرانی های مهدوی، علوی، فاطمی و قرآنی
بانک بزرگ نواهای مهدوی
بانک بزرگ اطلاعات متنی مهدوی
بانک تلاوت ها و تفاسیر قرآن
کتابخانه مهدوی، علوی و قرآنی
آرشیو پیام های قرآن و مهدویت
گالری تصاویر مهدوی
آموزش غیرحضوری مهدویت

3-    3- آموزش غیرحضوری تربیت مربی مهدویت:

این آموزش بر بستر سایت اینترنتی به آدرس www.Mahdaviyat.net  و سامانه پیام کوتاه این مجموعه در حال اجرا بوده و هم اکنون 450 نفر از سراسر کشور در این طرح درحال کسب معارف مهدوی می باشند.

4-    4- تولید کلیپ های صوتی و تصویری کوتاه با محتوای قرآنی و مهدوی ویژه موبایل

     5- طرح کتابخانه دست به دست:

در این طرح چندین هزار کتاب کوچک اما با محتوای قوی چاپ و یا خریداری شده  و بصورت رایگان در بین مخاطبین توزیع گردید تا هر شخص پس از گذشت مهلت دو هفته ای کتاب را به دوست دیگری بسپارد.

5-    5- برگزاری اردوهای 150 نفری آموزشی-تفریحی یک روزه مهدویت، با حضور اساتید بزرگ کشوری در روز نیمه شعبان.

6-     6- تولید چندین هزار نسخه لوح فشرده صوتی و تصویری و همچنین تهیه و چاپ کتابچه های مختصر و گاهنامه مهدویت و توزیع رایگان تمامی محصولات مذکور در میان مخاطبین.

     7- آلبوم فرهنگی یاردل به آدرس www.Yaredel.ir

        ارائه مفاهیم دینی و اخلاقی بصورت گرافیکی به منظور ایجاد حداکثر تاثیر در مخاطب در حداقل زمان و انتقال مفهوم به ضمیر ناخودآگاه با کمک تصاویر


درحال حاضر تمرکز این کانون بر روی استخراج پیام های یک تا چند جمله ای از معارف قرآنی و مهدوی است و انشاءالله پس از تکمیل پژوهش ها، محتوای حاصله با روش های متنوع و متعدد و کارشناسی شده، و با همکاری مجموعه های دولتی و غیردولتی، در اختیار اقشار مختلف جامعه قرار خواهد گرفت.


عاشقان و شیفتگان امام زمان(عج) می توانند کمک های مالی خود را جهت گسترش فعالیت های قرآنی - مهدوی و تبلیغ معارف امام زمان(عج) از یکی از روش های زیر به دست خادمین خود در این مجموعه برسانند.

      * حساب بانک تجارت به شماره  778616475  به نام کانون فرهنگی هنری مسجد طاهریه.
     * حساب بانک ملی به شماره  109393575000  به نام کانون گسترش فرهنگ مهدویت.

                                                                                                                                    ومن الله توفیق.

                                                                                                                                      التماس دعا.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات